“Pulskim danima eseja” nastojimo pokrenuti, i učiniti je tradicionalnom, jednu međunarodnu, samo književnu manifestaciju u Puli koju, iz posebne literarne i književničke vizure, shvaćamo i kao grad-esej – ogledan jednako u dobromu kao i u lošemu, a ugledan onoliko koliko se mi današnji, ovdašnji i gostujući stvaratelji i intelektualci, trudimo oko njegova ugleda... Pula bi, uspijemo li, svojim esejističkim danima konačno mogla biti upisana u kulturno-književni zemljovid naših gradova domaćina bitnih književnih događaja. U Hrvatskoj se esejistika nagrađuje, no u nas ne postoji skup gdje bi se oko eseja okupili kreativci koji o njem i na esejistički način itekako imaju što reći. Ova ponuđena mogućnost – naslovljena “Pulski dani eseja” – zasad ovisi samo o angažmanu i dobroj volji nekolicine ljudi, a vidjet ćemo kako će i koliko i službena i neslužbena, osobito ona kulturna Pula shvatiti taj kulturološki poticaj i kulturalni znak, kako će i koliko ubuduće prigrliti i podržati ovu inicijativu.
Naš se program dijelom nastavlja na ranije kulturološke skupove Istarskoga ogranka DRUŠTVA HRVATSKIH KNJIŽEVNIKA i časopisa “NOVA ISTRA”, održane 1998. i 1999. godine u Poreču i Rovinju, pod naslovom “Čitajući znakove vremena”, nakon kojih je 2001. objavljen i istoimeni zbornik tekstova.
Rado bismo i u budućnosti zadržali dvodijelnost ovoga skupa; naime, jedna bi sesija uvijek u širemu smislu bila posvećena esejističkoj obradbi ogleda kao književne forme, žanra, oblika... (ogled o eseju), a druga bi se esejistički ticala određene teme. Najširi je okvir humanistika, posebice književnost i umjetnost, kako u izboru tako i u tretmanu tj. načinu pristupa ma kojoj zadanoj odnosno izabranoj temi. Jednako tako, od samoga početka zagovaramo estetsku, poetičku, generacijsku i inu otvorenost i šarolikost sudionikā koje pozivamo nastupiti.
Kao stari oblik, a danas zapravo samostalna vrsta, književni (pa i književno-filozofijski, filozofijsko-književni itd.) esej na osobit način “pomiruje” literaturu i znanost, refleksivnost i neograničenu maštovitost; slobodan u izboru sadržaja, nije ni kritika ni feljton, ni rasprava ni članak, naime složeniji je od njih, “gospodska” je i “najelastičnija”, vrlo česta i gotovo prevladavajuća forma suvremene književnosti (esej-roman, roman-esej...); ponekad nalik palimpsestu, posebno strukturirane teksture, esej je, ponovimo s Tinom Ujevićem, kurziv književnosti.
Uostalom, o ogledu i o svemu više tijekom PULSKIH DANA ESEJA!
Boris Biletić
DRUŠTVO HRVATSKIH KNJIŽEVNIKA ZAGREB i ISTARSKI OGRANAK DHK PULA - NAGRADA „ZVANE ČRNJA“...
saznajte višeOBRAZLOŽENJE ZA DODJELU NAGRADE „ZVANE ČRNJA“ DRAGUTINU LUČIĆU-LUCI ZA KNJIGU „NITI...
saznajte višeObrazloženje Nagrade Zvane Črnja za najbolju hrvatsku knjigu eseja za 2020. godinu „Svijet će...
saznajte višePovjerenstvo za dodjelu Nagrade „Zvane Črnja“, za najbolju knjigu eseja objavljenu u odnosnom,...
saznajte višeNagrada Zvane Črnja 2021. – obrazloženje Na Natječaj za Književnu nagradu Zvane Črnja za...
saznajte više(Iz Obrazloženja) Na ovogodišnji natječaj za Nagradu „Zvane Črnja“ prijavljeno je šesnaest...
saznajte više