Povjerenstvo za dodjelu Nagrade „Zvane Črnja“ za najbolju knjigu eseja objavljenu u odnosnom razdoblju,
a u sastavu: Boris Domagoj Biletić, Daniel Načinović, Božidar Petrač, Ante Stamać (predsjednik) i Milorad Stojević,
Nagradu Zvane Črnja za 2008. godinu dodjeljuje
MIRKU TOMASOVIĆU
za knjigu Nove slike iz povijesti hrvatske književnosti, a u nakladi Matice hrvatske, Zagreb
MIRKO TOMASOVIĆ
(1938.):
„NOVE SLIKE IZ POVIJESTI
HRVATSKE KNJIŽEVNOSTI“,
Matica hrvatska, Zagreb, 2008.
Knjigom Nove slike iz povijesti hrvatske književnosti akademik Mirko Tomasović izravno se nadovezuje na svoje ranije objavljivane studije i eseje poimane kao „slike iz povijesti književnosti“, naslovom pak na istoimenu knjigu objavljenu pred petnaestak godina. Već samim izrazom slike auktor nudi vlastitu perspektivu iz koje se promatraju bitno povijesne činjenice, takve dakle koje svojim poretkom ostvaruju vremenske nizove. Knjiga se sastoji od deset poglavlja u kojima se raspravlja o povijesno raznodobnim temama. Među njima se posebno izdvajaju tri, koje uspostavljaju bogate „freske“ tj. svojevrsne povijesne i problemske sinteze: Hrvatska domoljubna književnost, Kontinuitet hrvatskog petrarkizma i Hrvatski književni romantizam – velika stečevina ilirizma. Ostalih sedam eseja izlažu i raspravljaju, primjerice, o Marku Maruliću i Šišku Menčetiću, o Milanu Rešetaru, te o svima nama zajedničkom učitelju i uzoru, komparatistu Ivi Hergešiću.
Eseji Mirka Tomasovića odlikuju se velikom blizinom bitnoj odredbi eseja: da je posrijedi osobni uvid i osobni stil kojim se opisuje odnosno raspravlja o izabranu bilo životnom bilo znanstvenom problemu. Osobnost Tomasovićeva izbora očituje se u hrabrosti za uspostavljanje novih odnosa u poretku kulturnih vrjednota, što prepoznajemo kao ostvarivanje Eliotovih načela o naravi novouspostavljenih poredaka književnih činjenica, posebice pak u autorskom stilu, tj. u jezičnoj porabi koja se, nerijetko svjesno, priklanja leksičkim i frazemskim izborima koji su presvučeni blago nanesenom arhajskom patinom. Kao što se vidi, Tomasovićeve „slike“ same od sebe prizivaju i odnosne likovno obojene metajezične izbore.
Tomasovićeve znanstvene eseje i tematikom i jezičnim izrazom valja svrstavati uz ponajbolje književne ostvaraje hrvatske književnoznanstvene misli, u čemu on slijedi neke od najznamenitijih svojih prethodnika. Znanstveni esej, uostalom, u svekolikom opusu akademika Tomasovića ima svoj zaštitni znak.
Predsjednik Povjerenstva za Nagradu „Zvane Črnja“:
akademik Ante Stamać
(Iz Obrazloženja) Na ovogodišnji natječaj za Nagradu „Zvane Črnja“ prijavljeno je šesnaest...
saznajte višeNagrada Zvane Črnja 2021. – obrazloženje Na Natječaj za Književnu nagradu Zvane Črnja za...
saznajte višeNagrada „Zvane Črnja“ 2014. Društva hrvatskih književnika i Istarskog ogranka DHK za najbolju...
saznajte višeObrazloženje Nagrade Zvane Črnja za najbolju hrvatsku knjigu eseja za 2020. godinu „Svijet će...
saznajte višePovjerenstvo za dodjelu Nagrade „Zvane Črnja“ za najbolju knjigu eseja objavljenu u odnosnom...
saznajte višeOBRAZLOŽENJE ZA DODJELU NAGRADE „ZVANE ČRNJA“ DRAGUTINU LUČIĆU-LUCI ZA KNJIGU „NITI...
saznajte višeDRUŠTVO HRVATSKIH KNJIŽEVNIKA ZAGREB i ISTARSKI OGRANAK DHK PULA - NAGRADA „ZVANE ČRNJA“...
saznajte više